Archeo CDN

Archeologiczne Centrum Doskonałości Naukowej

Projekt „ArcheoCDN. Archeologiczne Centrum Doskonałości Naukowej” to multidyscyplinarne przedsięwzięcie realizowane w latach 2019–2020 przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW w ramach finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu DIALOG.

Celem projektu jest wdrażanie w badaniach CAŚ UW najnowszych trendów w archeologii i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym. Na potrzeby programu wybrano badania prowadzone na terenie starożytnej Nubii. Projekt ma interdyscyplinarny charakter łączący tradycyjne metody archeologii z nowoczesnymi technikami upowszechniania wiedzy i realizowany jest na wielu polach. Duży nacisk kładziony jest na udostępnianie wyników tych badań szerokiemu gronu odbiorców.

Wykorzystując narzędzia do tworzenia wirtualnej rzeczywistości specjaliści pracujący w ramach projektu zrekonstruowali cyfrowo dwa nubijskie klasztory chrześcijańskie przebadane i zadokumentowane przez misje CAŚ UW: Klasztor w Ghazali oraz Wielki Klasztor Świętego Antoniego w Starej Dongoli.  Rekonstrukcje te można wirtualnie zwiedzać z dowolnego miejsca na świecie dzięki udostępnieniu ich na tej dedykowanej stronie internetowej.

Inne działania w ramach projektu „ArcheoCDN” obejmują przeprowadzenie badań terenowych w Sudanie. Wśród nich są badania geologiczne, których celem będzie rozpoznanie historii geoarcheologicznej terenu między III a IV kataraktą na Nilu, badania geomagnetyczne terenu Starej Dongoli oraz badania powierzchniowe pustyni Bayuda. Pozwolą one na wytypowanie nowych stanowisk archeologicznych do przyszłych prac wykopaliskowych, które przybliżą nam historię starożytnej Nubii.

Równolegle tworzona jest strategia rozwoju lokalnego wspierająca społeczność miejscowości el-Ghaddar sąsiadującej ze stanowiskiem archeologicznym w Starej Dongoli, gdzie archeolodzy z CAŚ UW pracują od dziesięcioleci. Prowadzone są tam działania aktywizujące, poprzedzone rozpoznaniem socjologicznym, których celem jest zaangażowanie mieszkańców el-Ghaddar w zarządzanie lokalnym dziedzictwem kulturowym i stymulowanie rozwoju gospodarczego mikroregionu w oparciu o miejscowe dziedzictwo kultury.

Innym istotnym elementem projektu jest cyfryzacja zasobów Pracowni Dokumentacji CAŚ UW. Celem tych działań jest nie tylko zabezpieczenie zbiorów, czyli przede wszystkim dokumentacji z badań wykopaliskowych i konserwatorskich, w postaci cyfrowej, ale także ich upowszechnianie i umożliwienie dostępu do nich szerszemu gronu odbiorców za pomocą cyfrowych baz danych.

Elementem zwieńczającym projekt będzie konferencja poświęcona archeologii w biznesie ukazująca potencjał odkryć archeologicznych oraz możliwości wykorzystania tychże zasobów w różnych sektorach gospodarki, takich jak turystyka, wydawnictwa czy handel regionalny.


Grant Dialog

  • Kierownik: dr Artur Obłuski
  • Koordynator: mgr Katarzyna Radziwiłko